Ehliyet Sınıfları

A1 Sınıfı Ehliyeti

A1 Sınıfı Ehliyeti

A1 sınıfı ehliyet en küçük ehliyet sınıfıdır. A1 sınıfı ehliyeti almak için yaş şartı 16 yaşını bitirmiş olmak, 17 yaşından gün almaktır. Bu ehliyeti alan kişiler 125 cc ye kadar olan motosikletleri kullanabilirler.Ayrıca A1 ehliyeti alan kişiler M sınıfı araçları diğer tabir ile (Moped) motorlu bisiklet olan araçları da kullanabilirler.

A2 Sınıfı Ehliyeti

A2 Sınıfı Ehliyeti

A2 sınıfı ehliyeti alacak aday 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün almalıdır. Gücü 35 kilowatt sepetli ve sepetsiz iki tekerlekli motosiklet ile gücü 15 kilowattı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirler.

A Sınıfı Ehliyeti

A Sınıfı Ehliyeti

A sınıfı ehliyet sahibi olmak için 20 yaşını doldurmuş olmak ve en az 2 yıl A2 ehliyetinizin olması şartı aranır. A2 ehliyetiniz yoksa direkt A sınıfı ehliyet almak isterseniz 24 yaşını bitirmiş olmanız gerekmektedir.

B Sınıfı Ehliyeti

B Sınıfı Ehliyeti

B sınıfı ehliyet almak isteyenler 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün almış olmalıdır. Yeni yönetmelikle B sınıfı ehliyetler otomatik ehliyet ve manuel (düz vites) olarak ayrılmıştır.

C Sınıfı Ehliyeti

C Sınıfı Ehliyeti

C sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen adayların 21 yaşını bitirmiş olması gerekmektedir. C sınıfı ehliyet diğer adı ile kamyon ehliyetidir. B sınıfı ehliyeti olanlar bu ehliyeti alma hakkına sahiptir.

D1 Sınıfı Ehliyeti

D1 Sınıfı Ehliyeti

D1 sınıfı ehliyet almak isteyen adayların 21 yaşından gün almış olmaları gerekir. Bu ehliyet sınıfına sahip kişiler sürücü dahil 17 kişilik oturma yeri olan araçları kullanabilirler. Bu araçlar minibüs olarak geçer. En az B sınıfı ehliyeti olanlar D1 sınıfı minibüs ehliyeti alabilirler.

D Sınıfı Ehliyeti

D Sınıfı Ehliyeti

D sınıfı ehliyet almak isteyenlerin 24 yaşını bitirip 25 yaşından gün almış olmaları gerekir. D sınıfı ehliyet otobüs kullanmak isteyen sürücüler için verilir. Yani 17 kişiden fazla oturma yerine sahip araçlar için geçerlidir.

CE Sınıfı Ehliyeti

CE Sınıfı Ehliyeti

CE sınıfı ehliyet almak isteyen adayların 21 yaşını bitirip 22 yaşından gün alması gereklidir. CE sınıfı ehliyet Kamyon ve Çekici diğer adı ile (Tır) ehliyetidir. En az C sınıfı ehliyeti olan sürücüler CE sınıfı (Tır) ehliyeti alabilirler.